Analiza istotności będzie kluczowa dla procesu raportowania
ESG | Zakres ujawnień
Prawidłowo sporządzone sprawozdanie ESG będzie musiało zawierać wszystko, co istotne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, i nie powinno zawierać tego, co nieistotne.
W styczniu 2023 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (z ang. Corporate Sustainability Reporting Directive, dalej: CSRD). Termin na implementację postanowień CSRD do polskiego porządku prawnego upływa 6 lipca 2024 r. Dyrektywa reguluje obowiązki uczestników obrotu gospodarczego na terenie UE w zakresie ujawniania danych dotyczących zrównoważonego rozwoju, określa podmioty podlegające obowiązkowi sprawozdawczemu, terminy powstania obowiązków, jak również wymogi co do sposobu sporządzenia oraz zawartości sprawozdań. CSRD wprowadza do systemu prawnego pojęcie istotności, które dotychczas funkcjonowało jedynie w ramach soft law, m.in. w standardach sprawozdawczości opracowywanych przez instytucje zajmujące się tematyką sprawozdawczości niefinansowej. Analiza istotności będzie miała fundamentalne znaczenie dla każdego sprawozdania, wyznaczając zakres informacji podlegających ujawnieniu.
Poprawa wiarygodności
Dotychczas aktem prawnym regulującym sprawozdawczość niefinansową była dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta